ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στην κεντρική λεωφόρο της πόλης του Ληξουρίου, στη Στυλιανού Τυπάλδου 10-12, βόρεια του μικρού ποταμού που τη διασχίζει, βρίσκεται ένα καλαίσθητο κτηριακό συγκρότημα που κτίστηκε με κρατική δαπάνη. Πρόκειται για το Πετρίτσειο Γυμνάσιο και Λύκειο, από τα παλαιότερα και καλύτερα εκπαιδευτήρια των Επτανήσων. Το σχολείο πήρε το όνομά του από τον ευεργέτη και ιδρυτή Στάμο Πετρίτση.

Το οικόπεδο είναι διαμoρφωμένο σε δύο επίπεδα ίσης επιφάνειας περίπου, που επικοινωνούν μεταξύ τους με δυο πλατιές σκάλες, κτισμένες η μια βόρεια και η άλλη νότια. Το πάνω επίπεδο έχει πρόσοψη επί της οδού Στυλιανού Τυπάλδου. Το κτίσμα καλύπτει τη βόρεια πλευρά του οικοπέδου, είναι διώροφο με γραφεία καθηγητών, αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο Φυσικής, αίθουσα υπολογιστών και τουαλέτες. Στο προαύλιο δεσπόζει το άγαλμα του Στάμου Πετρίτση και στη νότια πλευρά του υπάρχει μικρό κυλικείο. Σε αυτό το χώρο λειτουργεί το Γυμνάσιο. Το κάτω επίπεδο έχει πρόσοψη επί της οδού Στάμου Πετρίτση και φιλοξενεί το Λύκειο. Στα διώροφα κτίσματα βόρεια και ανατολικά βρίσκονται τα γραφεία καθηγητών, αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια, αίθουσα υπολογιστών, δύο αμφιθέατρα, ένα για κάθε σχολείο και σχολική βιβλιοθήκη. Δυτικά, σε μονώροφο κτίσμα, βρίσκονται αποθήκες, τουαλέτες και γυμναστήριο. Το υπόλοιπο του οικοπέδου χρησιμοποιείται για προαύλιο και για αθλοπαιδιές.