Συμμετοχή στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο στην Πάτρα “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”

Το Σάββατο 20 Απριλίου 2024, 12 μαθητές του Πετρίτσειου Γυμνασίου Ληξουρίου παρουσίασαν δύο εργασίες με θέμα: «Κάθε κάστρο… μία ιστορία» και «Στου χορού τ’ αντάμωμα». Χόρεψαν τοπικούς χορούς φορώντας παραδοσιακές κεφαλονίτικες στολές.

Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές απέκτησαν γνώσεις που σχετίζονται με την Τοπική Ιστορία, αλληλεπίδρασαν με μαθητές άλλων περιοχών και προέβαλαν το νησί μας για την πλούσια Ιστορία του και τη φυσική ομορφιά.

4ήμερη εκδρομή Γ’ Γυμνασίου

Στις 11-14 Απριλίου οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τα Ιωάννινα, τα Τρίκαλα και τα Μετέωρα. Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για εκπαιδευτικούς και ψυχαγωγικούς σκοπούς. Ακόμη επισκέφθηκαν το αρχαίο θέατρο της Δωδώνης και το μουσείο κέρινων ομοιομάτων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η επίσκεψη με καραβάκι στο νησί του Αλή Πασά.